Türk çiftlerde boşanma giderek artıyor


  • Kayıt: 06.07.2015 20:49:00 Güncelleme: 06.07.2015 20:49:00

Alman ‘Welt am Sonntag’ gazetesi pazar günkü sayısında Almanya’da yaşayan Türk göçmenlerin Türk aile yapısı ve yaşantısının giderek bozulduğuna dikkati çekti.

 

 

Gazetenin Türkçe-Almanca ‘Güle güle sevgilim’ (Tschüs mein schatz) başlığı altında yayınlanan haberinde, Almanya’da yaşayan Türkler arasında giderek artan boşanmaların nedenini yazdı.Haberde, ‘Türk toplumunda büyüklere, yaşlılara olan saygı giderek azalıyor ve genç nesil gelenek ve adetlerini pek ciddiye almıyor’, denildi. Türk göçmenler arasında boşanma davalarının giderek arttığı, boşanmanın artık eskisi gibi tabu olmadığı anlatıldı. Haberde, boşanan Türk çiftlerin nedenleri ve evliliklerinden bahsedilirken, Almanya’da göçmenlerin yaşam tarzının çok hızlı değiştiği, özellikle kadınların özgürlükten yana olduğu belirtiliyor. Türk çiftlerin çok erken evlendiği, bunun boşanmalara neden olduğu yazıldı.

 

DOĞUMLAR AZALDI

Berlin’li Avukat Seyran Ateş, Türk toplumunda 18-25 yaş arasında evlenenlerin çoğunun, cinsel ilişki için evlendiğini söyledi. Rostock Üniversitesi’nin araştırmasına göre Türk veya Türk-Alman çiftlerin birbirini iyi tanımadıklarını, bu nedenle boşanma riskinin ortaya çıktığı yazıldı. Ateş, Türk mahkemelerin Almanya’da boşanma davalarını tanımadığı, boşananların Türkiye’den avukat tutarak tekrar boşanma davası açtığını ifade etti. 

 

Son 20 yılda giderek artan boşanmalarla beraber doğum oranın düşmesi Alman toplumunun dikkatini çekmeye başladı. Almanya’da 2005 yılında Türk göçmenlerde boşanma oranı yüzde 5.3 iken 2013 yılında ise boşanma oranı yüzde 8.1’e çıktı. Alman istatistiklerine göre 1991 yılında Türk toplumunda 43 bin 971 olan doğum sayısı, 2013 yılında 12 bin 607’ye düştü. 

 

Berlin’den Sosyal Pedagog Talibe Süzen ise Türk toplumunda kişisel modernleşmenin önemli rol oynadığını, bunun kadınların normal biyografisini değiştirdiğini açıkladı. Süzen çiftlerde boşanmaların artık kabul görüldüğü, boşanma için aldatma gibi bir neden varsa boşanmanın kaçınılmaz olduğunu vurguladı. 

 

 

 

 

 

----
www.hurriyet.com.tr